۲۸ فروردین ۱۴۰۰

پیشگامان توسعه
مواد سام,مواد سام,مواد سام

پوشش هاي سرامیکی، پوشش هاي دماي بالایی هستند که بر پايه اكسيدها، سیلیسیدها، بوریدها، كاربيدها، نيتريدها، سرمت ها و یا دیگر مواد معدني هستند و که در درجه اول برای محافظت از خوردگی و اکسیداسیون به کار می روند.

پوشش های سرامیکی

پوشش های سرامیکی

پوشش های سرامیکی ( Ceramic coatings ) پوشش های دمای بالایی هستند که بر پایه اکسیدها ، سیلیسیدها ، بوریدها ، کاربیدها ، نیتریدها ، سرمت ها و یا دیگر مواد معدنی هستند .

کاربردهای پوششهای سرامیکی

پوشش های سرامیکی بر روی فلزات و آلیاژهای آهنی ( فولادها و چدن ها ) و آلیاژهای غیر آهنی به کار می روند و آنها را در برابر خوردگی و اکسیداسیون در دماهای بالا محافظت می کنند . همچنین از پوشش دهی سرامیکی در کاربردهای ویژه مانند مقاومت به سایش ، مقاومت شمیایی ، مقاومت الکتریکی و مقاومت حرارتی استفاده می شود . از پوشش دهی سرامیکی در کاربردهایی نظیر تجهیزات کوره های عملیات حرارتی دمای بالا ، تجهیزات رآکتورهای شیمیایی ، مبدل های حرارتی استفاده می شود . همچنین در صنایع هوافضا مانند قطعات موتورهای جت و نازل های موتور موشک و نیز در نیروگاه های هسته ای به عنوان سوخت (دی اکسید اورانیوم) و پوشش مورد استفاده قرار می گیرد .

پوشش های سرامیکی ( لعاب های شیشه ای یا چینی ) پوشش های معدنی هستند که در درجه اول برای محافظت از خوردگی به کار می روند . ترکیب این پوشش ها باید به گونه ای انتخاب شود که ضریب انبساط حرارتی آنها با فلز پایه یکسان باشد . لایه ای از اکسیدهای کبالت و نیکل برای فولاد و اکسیدهای سرب برای چدن ها موجب بهبود ظاهر و کیفیت پوشش نهایی می شوند .

انواع پوشش های سرامیکی

ترکیب انتخابی در پوشش دهی سرامیکی ، بسته به فلز پایه و نوع کاربرد آن بسیار متنوع و متفاوت است . ترکیب نمونه وار برخی از پوشش های سرامیکی مقاوم به اسید برای فولاد و چدن در جدول زیر فهرست شده است .

پوشش های سرامیکی مقاوم به اسید برای فولاد و چدن

تقسیم بندی پوشش های سرامیکی بر اساس کاربرد

این پوشش ها بر اساس کاربرد به انواع زیر تقسیم می شود :

  • مغناطیسی
  • نوری
  • الکتریکی
  • حرارتی
  • مکانیکی
  • شیمیایی
  • بیوزیست
  • هسته ای

به طور مثال پوشش های سد حرارتی ( TBC ) پوشش های پیشرفته ای هستند که معمولا در سطوح فلزی مورد استفاده قرار می گیرند . مانند توربین گاز یا موتور هواپیما که در دماهای بالا به کار می روند . این پوشش ها با ضخامت ۲ میکرومتر تا ۲ میلی متر به منظور محافظت اجزاء در برابر بارگذاری های حرارتی بلند مدت با به کار گیری عایق حرارتی استفاده می شوند . این پوشش ها می توانند اختلاف دمای بین آلیاژ بارگذاری شده و سطح پوشش را تحمل کنند . این نوع از پوشش ها معمولا از ایتریم و زیرکونیم پایدار و ایتریم آلومینیوم گارنت (YAG) تشکیل می شوند .